Normativno regulisanje kvaliteta
Broj ESPB poena: 5
Fond časova: 2+2+1 (predavanja + vežbe + laboratorijske vežbe nedeljno)
Predmet se sluša u petom semestru
Status predmeta: Obavezni predmet, MKiS
Nastavnik: dr Gordana Pejović ( pejovic.gordana@fon.rs)
Asistent: mr Dušan Stokić (dusan.stokic@pks.rs )
Cilj: Studenti putem ovog predmeta stiču osnovna znanja o principima funkcionisanja jedinstvenog Evropskog tržišta, kao i o principima i sadržaju Evropskih direktiva Novog pristupa i domaće tehničke regulative u ovoj oblasti. Studenti se osposobljavaju u pogledu detalja postupka i potrebnih uslova koji se primenjuju da bi preduzeće došlo do „CE“ znaka za svoj proizvod, ili do srpskog znaka usaglašenosti, a sve u cilju da bi mogli da ta znanja primene u praksi.
Vežbe: Drži ih mr Dušan Stokić, koji kao i profesor nije dobar predavač. Materijal na vežbama je dopuna onog što je propušteno na predavanjima, uz prikladne primere. Asistent je u velikoj konfuziji dok drži vežbe i kao da ima veliku tremu. Mada i pored nepogodnih načina predavanja, korektan je i jako dobar za saradnju. Ne možete ga pitati za neke konkretne probleme, jer će obletati oko teme i na kraju nećete dobiti odgovor. Koncept vežbi, sto se tiče načina izlaganja je gotovo isti kao predavanja. Asistent ukazuje na korisne primere, koje mogu dočarati problematiku. Prisustvo na vežbama se boduje kao i na predavanjima, mada nema nekog velikog udela u oceni. Pogodno je ići na vežbe da biste znali gde sve ono što je napisano u knjizi nalazi praktičnu primenu.
Način polaganja: Ispit Normativno regulisanje kvaliteta se polaže kroz prikupljanje bodova putem:
- seminarskog rada
- prezentacija i aktivnost
- kolokvijuma
- ispita
Za izlazak na završni (pismeni) ispit, studenti moraju ispuniti predispitne obaveze. Ove obaveze obuhvataju:
- položen kolokvijum i
- izradu i odbranu seminarskog rada
Na formiranje konačne ocene utiču sledeći elementi:
- kolokvijum – 20%
- seminarski rad – 25%
- prezentacija - 10%
- aktivnost - 5%
- završni ispit – 40%
Seminarski rad se radi individualno, na odobrenu temu – jedan poslovni sistem i konkretan proizvod na koji se odnosi bar jedna direktiva novog pristupa koja predviđa postavljanje CE znaka. Predaja i odbrana seminarskog rada se mora završiti 7-10 dana pred ispit.
Dodatne informacije: Predstavljanje predmeta Normativno regulisanje kvaliteta od strane profesorke Gordane Pejović dat je na sledećem linku:
https://www.youtube.com/watch?v=h-HIZv3LUok
Literatura:
Udžbenik-knjiga: dr Vojislav Božanić, mr Dušan Stokić, «Normativno regulisanje kvaliteta – evropske norme za proizvode», FON, 2013.
Praktikum : dr Vojislav Božanić, mr Dušan Stokić, «Normativno regulisanje kvaliteta – evropske norme za proizvode», FON, 2013.
Uputstvo za primenu direktiva zasnovanih na Novom pristupu i Globalnom pristupu, Danski Tehnološki Institut-DTI, «SCG Quality», izdanje 2006.
Zakon o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti (“Sl. glasnik RS”, br. 36/2009) TEHNIS – jedinstveni informacioni centar o tehničkoj regulativi Srbije
Opis:
Нормативно регулисање квалитета- скрипта за испит 2016/17
Objavljeno: 10.02.2017
Broj preuzimanja: 1355
Opis: <p style="text-align: justify;"> Скрипта за други део предмета који се ради на усменом заједно са материјом за први колоквијум. На крају скрипте се налазе и питања од ранијих година.</p>
Objavljeno: 09.11.2014
Broj preuzimanja: 4020
Opis: by Ива - 13.12.2008.
Objavljeno: 23.08.2013
Broj preuzimanja: 836