Spoljnotrgovinski deficit Srbije premašio 6,9 milijardi evra

// Kategorije: Info |
Spoljnotrgovinski deficit Srbije 2007. godine je dostigao 6,93 milijarde evra, što je 29,2 odsto više nego u 2006. godini, saopštio je juče Republički zavod za statistiku. Pokrivenost uvoza izvozom smanjena je na 48,1 odsto sa 48,8 odsto iz 2006, što je posledica bržeg rasta uvoza u poslednja dva meseca 2007. godine, navodi se u saopštenju. Izvoz je povećan za 26,1 odsto na 6,43 milijarde evra, a uvoz za 27,7 odsto na 13,36 milijardi evra, tako da je ukupna spoljnotrgovinska razmena uvećana za 27,2 odsto na 19,79 milijardi. Povećanju izvoza najviše su doprineli privatizacija i restrukturiranje preduzeća, ratifikacija ugovora o slobodnoj trgovini sa zemljama koje su sada objedinjene u CEFTA sporazum i potpisivanje sporazuma sa EU koji srpskim tekstilnim proizvođačima daje preferencijalni status na tržištu.
Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će postaviti komentar!
0
0

Postavi komentar

E-mail:
Komentar:
Antispam:

18 + 9

Komentari prolaze moderaciju, zato što smo tako u mogućnosti