Doneta odluka Master=Diplomirani...

// Категорије: Инфо |

Ексклузивно: Мастер=Дипломирани !!!
Како сазнајемо пре неколико минута у Скупштини Србије је усвојено тумачење члана 127. Закона о Високом образовању и на тај начин окончана је једногодишња борба да звања Дипломирани и Мастер буду изједначена.

У наставку можете прочитати текст члана 127. и текст његовог тумачења које је усвојила Скупштина Србије:

Члан 127.

Лице које је стекло, или стекне одговарајући академски, стручни или научни назив (у даљем тексту: назив) према прописима који су важили до ступања на снагу овог закона, задржава право на његово коришћење у складу са прописима према којима их је стекло.
Лице из става 1. овог члана може тражити од високошколске установе у којој је стекло назив да му у поступку и под условима прописаним општим актом високошколске установе, а у складу са критеријумима за усклађивање стечених назива које прописује Конференција универзитета, односно Конференција академија струковних студија, утврди да раније стечени назив одговара неком од назива из члана 95. овог закона.
Када високошколска установа у поступку из става 2. овог члана утврди одговарајући назив, издаје нову диплому у складу са овим законом.
Диплома из става 3. овог члана може се издати само ако се раније издата диплома огласи неважећом.
Ако је високошколска установа на којој је лице из става 2. овог члана стекло назив престала да постоји, а нема правног следбеника, Министарство ће одредити високошколску установу која ће одлучивати о захтеву.

Тумачење Скупштине Србије

Ове одредбе треба разумети тако да се временско дејство задржавања права на коришћење стеченог назива (став 1.) простире не само на садашњост, већ и на будућност. Сврха права на коришћење стеченог назива је у томе да се заштите правна сигурност и стечена права.
Одредба става 2. може се искључиво тумачити у контексту оваквог тумачења одредбе става 1., што значи да мора бити изједначен статус лица која су стекла или ће стећи назив по прописима који су важили до дана ступања на снагу Закона о високом образовању (Службени гласник Републике Србије број 76/05) са статусом лица која буду стекла називе које предвиђа овак закон. Другим речима, лица која су стекла VII-1 степен стручне спреме (дипломирани правник, дипломирани инжењер итд.) изједначена су са лицима која стекну назив  мастер.

Просудите сами!

vec je upisala :yo:

Објављено: 05.11.2007 18:09 - ()


0
0
Jaaaaooooo, jadan nassha upravica, shta ce sad da radi, kako ce da upisuje ljude na master studije??? Bash mi ih je zao :aaa:

Објављено: 05.11.2007 17:59 - ()


0
0
weeeeeeeeee ajd josh samo da nam produzhe rok do 2011 i to je to!!! ;)

Објављено: 05.11.2007 17:45 - ()


0
0
nisu potrebni dodatni ispit jer ce ti sada sudski tumac prevoditi diplomu kao Msc., a i nasa drzava ce biti u obavezi da dajei info. da si Master i Diplomirani jednako...

Објављено: 05.11.2007 16:59 - ()


0
0
Da li neko ima informaciju koliko je validna ova izjednacena diploma. Moze li direktno van na PhD ili su potrebni dodatni ispiti kao provera znanja (tako sam cuo).

Објављено: 05.11.2007 16:31 - ()


0
0
Jel to vazi za sve generacije koje su zavrsile ili ce zavrsiti fakultet, ili za one koji tek treba da ga zavrse, ili mozda cak samo za one koji tek treba da ga upisu, pa ce dobiti naziv kad za zavrse? :zbun: :D

Објављено: 05.11.2007 16:25 - ()


0
0
KONAČNO!!!!!!!!!![size=24][/size][color=red][/color]

Објављено: 05.11.2007 16:11 - ()


0
0
0
0

Постави коментар

E-mail:
Коментар:
Антиспам:

13 + 18

Коментари пролазе модерацију, зато што смо тако у могућности