Ексклузивно: Мастер=Дипломирани !!!
Како сазнајемо пре неколико минута у Скупштини Србије је усвојено тумачење члана 127. Закона о Високом образовању и на тај начин окончана је једногодишња борба да звања Дипломирани и Мастер буду изједначена.
У наставку можете прочитати текст члана 127. и текст његовог тумачења које је усвојила Скупштина Србије:
Лице које је стекло, или стекне одговарајући академски, стручни или научни назив (у даљем тексту: назив) према прописима који су важили до ступања на снагу овог закона, задржава право на његово коришћење у складу са прописима према којима их је стекло.
Лице из става 1. овог члана може тражити од високошколске установе у којој је стекло назив да му у поступку и под условима прописаним општим актом високошколске установе, а у складу са критеријумима за усклађивање стечених назива које прописује Конференција универзитета, односно Конференција академија струковних студија, утврди да раније стечени назив одговара неком од назива из члана 95. овог закона.
Када високошколска установа у поступку из става 2. овог члана утврди одговарајући назив, издаје нову диплому у складу са овим законом.
Диплома из става 3. овог члана може се издати само ако се раније издата диплома огласи неважећом.
Ако је високошколска установа на којој је лице из става 2. овог члана стекло назив престала да постоји, а нема правног следбеника, Министарство ће одредити високошколску установу која ће одлучивати о захтеву.
Тумачење Скупштине Србије
Ове одредбе треба разумети тако да се временско дејство задржавања права на коришћење стеченог назива (став 1.) простире не само на садашњост, већ и на будућност. Сврха права на коришћење стеченог назива је у томе да се заштите правна сигурност и стечена права.
Одредба става 2. може се искључиво тумачити у контексту оваквог тумачења одредбе става 1., што значи да мора бити изједначен статус лица која су стекла или ће стећи назив по прописима који су важили до дана ступања на снагу Закона о високом образовању (Службени гласник Републике Србије број 76/05) са статусом лица која буду стекла називе које предвиђа овак закон. Другим речима, лица која су стекла VII-1 степен стручне спреме (дипломирани правник, дипломирани инжењер итд.) изједначена су са лицима која стекну назив мастер.
Просудите сами!

Постави коментар