Банке у Србији у првих шест месеци ове године оствариле су профит 76 одсто већи него у истом периоду прошле године.
За многе експерте неодрживо је да је криза у привреди на врхунцу, а да банке бележе раст зараде. Иако добро послују, многе банке повећале су и марже на терет грађана.
Када банкама тешко иде наплата кредита од предузећа, онда су по правилу добродошли грађани. Када плаћају рачуне преко банке, можда и не обраћају пажњу на то што им неки динар више оде и на трошкове услуге, али за банкаре те провизије значе сигуран извор прихода.
Годишње се грађанима изда око десет милиона чекова. Ако се то помножи са седам динара онда је јасно о коликим приходима је реч. Неке банке намерно тарифирају услуге јер таквом политиком одбијају или привлаче одређену циљну групу.
- Већина банака за рачуне за струју и инфостан не наплаћује провизију, док на друге рачуне су те таксе два или три пута веће него у другој банци. Банке те приходе сматрају као секундарне, примарни су камате, али се допуњују њима евентуалан мањак на примарним приходима - каже Душан Узелац са сајта Каматица.
Када је реч о тарифама, оне се разликују од банке до банке. Тако се за вођење текућег рачуна плати од 50 до 250 динара месечно.
За такозвне пакете, који укључују обавештења о променама на картицама и рачунима, месечно се издвоји и до 700 динара. За опомену при кашњењу уплате 200, а за издате чекове од пет до десет динара по комаду.
Највећу грешку грађани праве ако подигну готовину на банкомартима кредитном картицом, јер та услуга кошта чак до пет одсто.
Иако имају разлога да буду задовољни резултатима, банкари ипак страхују да је на дужи рок неодрживо стање где су привреда и грађани стално у минусу, а само банке у плусу.
Извор: Бизнис

Постави коментар