Крај за Yugo, Скалу и Флориду

// Категорије: Инфо |

Директор производње у "Монтажи" крагујевачке фабрике аутомобила Слободан Глишовић је подсетио да се, поред "југа", укида и производња "скале 101" и "флориде", на основу уговора потписаног између италијанског Фијата и државе Србије.

До 20. новембра, биће произведена и последња "скала", која ће бити под бројем 1.273.532 , док је пре неколико дана завршена производња "флориде" и последња је 29.950 по реду, рекао је Глишовић.

Последња "застава 10" биће 4.224 и производња тог аутомобила у Крагујевцу се такође укида, али ће се убудуће производити под старим називом "пунто".

Заједничко привредно друштво "Фијат аутомобили Србија", основано уговором Фијата и државе Србије, почетком 2010. у Крагујевцу ће, како се најављује, производити потпуно нов модел аутомобила.

У погонима крагујевачке фабрике производио се и "уно" и укупно је са трака сишло 2.620 јединица, а фабрика је имала и "допунски програм" па је тако продавала аутомобиле познатије као "пезејац", "пеглица"...

Крагујевачка Застава је од почетка производње аутомобила, 1953. године, до сада произвела више од 4,1 милион возила, од којих је око 650 хиљада возила пласирано на тржишта 76 земаља широм света.

У погонима крагујевачке Заставе произведено је и 923.487 "фића", док је "застава 1300" и "застава 1500" произведено 202.160 и њихова производња је давно укинута.

Као рекордна година уписана је 1989. када је произведено 220.000 возила. Највећи извоз у историји ове фабрике остварен је половином 80-их година минулог века, када је на тржиште САД пласирано 147 хиљада аутомобила марке "југо" .

Овог месеца укида се и производња специјалних аутомобила, односно "пик-апова" у Сомбору, тако да ће последњи такав модел тог возила бити под редним бројем 108.548.

Извор: Б92

Taj auto je toliko obecavao, zasto su ga se resili???? MUhahhaha Najbolji jugo ikad napravljen je bio jugo 45. To je bio mnogo izdrzljiviji auto nego sto vecina misli. Ali blago receno bio je sranje! Iskreno voleo bi da su napravili nekog novog, redizajniranog jugu. Ali ne redizajniranog onako kako su ga oni redizajnirali zadnjih 20 godina(tako da je zvaki izgledao isto).

Објављено: 22.11.2008 11:34 - ()


0
0
Nekako smo se vezali za yuga sve ovo vreme ali i pored toga - KONACNO! Dosta krseva i nebezbednih automobila pa makar bili novi. Yugo je uvek bio los auto i sama koncepcija je losa. Vreme je za neke bolje i bezbednije (Fiatove) automobile.

Објављено: 20.11.2008 01:34 - ()


0
0
Ljudi kao mi je zao :( sto prestaje proizvodnja YUGA... pa to je bio nas auto, nas nacionalni miljenik... svako od nas je prizeljkivao da vozi neka skupa strana kola ali svako od nas je takodje prizeljkivao da pored tih kola ima i onaj nas domaci i to nabudzeni.. ... Eh taj YUGO na njemu sam položio vozacki i to iz prve.... Bilo je to pre vec 5 godina jedva sam cekao da polozim vozacki. Moj ćale je imao zastavu 101 ali neposredno pre nego sto cu ja položiti on je prodao... kao da je znao kakve su bile moje namere (hteo sam da oborim njegov rekord koji je on lično postavio a to je bilo 140 km/h)... O Yugo kabrioletu da i nepričam... domaći auto pa još i kabriolet... mislim da ga još uvek sanjam... Kapiram ja da su to bili modeli stari više od 20 godina ali gde ti imaš da kupiš nov auto za 3500 evra. A i još nešto... Pa ljudi mi više domaću industriju nećemo imati jer proizvodnja zastave 10 prestaje i ona se počinje ponovo proizvoditi pod nazivom Punto....Ode Yugo u istoriju

Објављено: 11.11.2008 17:27 - ()


0
0
0
0

Постави коментар

E-mail:
Коментар:
Антиспам:

4 + 6

Коментари пролазе модерацију, зато што смо тако у могућности