Predlog o otvaranju novog smera na FON-u

// Kategorije: Info |
Kako puškice nezvanično saznaju, na današnjoj sednici Naučno-Nastavnog Veća pod jednom od tačaka, razmatraće se zajednički predlog prof dr Dušana Starčevića i prof dr Vladana Devedžića o uvođenju novog smera na FON-u koji će pokrivati oblast Softverskog inženjerstva.
Naime, na odseku za IS već nekoliko godina postoji zamisao da se uvede ovaj smer, a povod za iznošenje predloga u ovom trenutku je taj što se FON sprema za treći krug akreditacije u junu i do tada mora poslati specifikaciju i sva neophodna dokumenta o svim studijskim programima za čiju dozvolu izvođenja konkuriše. Tu se mogu naći ili ne naći sadašnji programi koji se izvode, ali i uvesti neki novi.
Prema Statutu Fakulteta i predstavnici studenata u NN Veću imaju pravo diskusije i glasa po ovom pitanju, ali na osnovu totalne nezainteresovanosti za učešće u radu ovog tela, male su šanse da će i danas ispuniti to svoje pravo i obavezu i uzeti učešće o odluci ovako važnog pitanja za studente i fakultet u celini.
Da li će FON učvrstiti svoj osnov da bude klasifikovan među tehničko-tehnološke fakultete ili će i dalje za to i dalje biti zaslužna manjina smerova, saznaćemo uskoro! Ne menjajte kanal...
Uostalom, vec sam naveo primer za SportFON i IAESTE, pa mislim da odatle moze jasno da se vidi shta je kochnica svega... Ako je iko ko nije u SportFON-u smatra vaznim shto ce moci da se pohvali kako je njegov faks osvojio turnir pet lopti, onda mu svaka chast, i sa njime se ne treba raspravljati. Od studentske prakse bar studenti imaju koristi, jebem mu mater. Uvek se iznerviram kada pochnem o toj praksi.

Objavljeno: 07.05.2008 06:51 - ()


0
0
[i]Kada takva inicijativa bude postojala na ISIT-u onda cete imati prava da se zalite. Mi smo se sami izborili za povlasceni polozaj...[/i] Da nije Nevenka u svemu tome odluchujuc faktor, kolega? Mislim da nije stvar u vama, da je na vlasti neko ko je naklonjen is-u, mislim da bi stvari odavno bile na svom mestu.

Objavljeno: 07.05.2008 06:47 - ()


0
0
Prvo da odgovorim kolegi (.....) ja potpuno podrzavam to da menadzer tj neko ko je zavrsio menadzment ne moze da radi posao nekog ko je zavrsio is ali mislim a to je moje misljenje samo ne znaci da je tacno, da posao koji obavlja is je vise operativni i konkretno se vidi proizvod, dok je posao menadzera nekako manje jasno vidljiv i vise se zasniva na nekom odlucivanju,planiranju tj upravljanju!cinjenica je da menadzeri u danasnjem svetu ne mogu bez it tehnologija i is-a,a i is- isto toliko treba menadzment!hocu reci da su jedni osudjeni na druge! Vidim da je jedan od kolega spomenu project managment, i drago mi je zbog toga jer ja to vidim kao pravu primenu menadzmenta! U svakom slucaju pozdravljam inicijativu,za otvaranjem novog smera,ali samo ako ce buduci studenti moci da imaju veci uvid koje ispite imaju i sta uce!

Objavljeno: 06.05.2008 03:15 - ()


0
0
[color=red]Ako stvarno naprave smer Softverskog Inženjerstva, ko normalan će upisati Informacione Sisteme, pitam ja vas, kolege moje drage? Pametnije bi bilo da promene ime informacionim sistemima i ubace tri-četri programerska predmeta mesto smaračkih i gotovo.[/color]

Objavljeno: 06.05.2008 01:26 - ()


0
0
[quote]Pazi, skroz si u pravu sa ovim komentarom, i ja nikada nisam rekao da je menadzment kao nauka ili proces bezvredan i glup, vec sam pokushavao da kazem da je menadzment sa fona, megatrenda, singidunuma i ostalih kvazi fakulteta bezvredan i glup.[/quote] Ne bih se slozio sa ovom konstatacijom. Meni (koji sam zavrsio IS) MNOGO znace menadzerski predmeti koje sam imao na FON-u. Posebno bih istakao Upravljanje projektima. Ono po cemu se mi razlikujemo od ETF-ovaca (a radio sam sa dosta njih) je upravo razumevanje koncepata upravljanje projektima, upravljanje ljudskim resursima, poznavanje ekonomije malih i srednjih preduzeca. Pokusavam sve vise da se okrenem Project Management-u i tu primecujem jedno pravilo: Oni koji planiraju da se bave tim poslom bolje da ne zavrsavaju CIST menadzment, jer u mojoj (a verujem i drugim) firmi niko ne zeli projekt menadzera koji je studirao menadzment, vec nekoga ko je imao [b]prakticna iskustva[/b]. Tesko da ce neko ko je zavrsio cist manadzment da zna bolje od mene da rukovodi projektom razvoja neke aplikacije, isto kao sto ja ne bih mogao da upravljam izgradnjom zgrade bolje od nekog gradjevinskog inzenjera koji je prosao neki kraci project management kurs i radio je sa vec potvrdjenim project menadzerima.

Objavljeno: 05.05.2008 20:22 - ()


0
0
"A nasi likovi hehehe, procitali nesto knjizica od po 200-300 str. i puni sebe, bez i jednog jedinog specificnog znanja!!??" Sa ovim nikako ne bih mogao da se slozim. Studenti FONa organizuju FONklame (jedini takav dogadjaj za koji sam cuo na BU), radionice sa kompanijama (KPMG npr.), razlicite sekcije, Case Study Show (jedan od najvecih studentskih projekata u Srbiji), gostovanja strucnjaka (Djelic, Forcanova, Djilas...), osvajaju mesta na takmicenjima... Kada takva inicijativa bude postojala na ISIT-u onda cete imati prava da se zalite. Mi smo se sami izborili za povlasceni polozaj...

Objavljeno: 05.05.2008 16:29 - ()


0
0
Ma ETF i PMF su oduvek i bili zanimljiviji od fon-is, ko je zeleo vise da se bavi naukom bio spreman vise da se muci na faksu zarad ne bas bolje pozicije nakon toga u trazenju posla, tu nema nista sporno. Ono sto mene konstantno iritira u vecitim prepucavanjima MEN i IS je sto su menadzeri sa naseg faksa toliko puni sebe. Ako brate, hoces da rukovodis, upravljas ili budes u bilo kojoj drugoj menadzment funkciji u nekom tehnoloskom procesu, zavrsis tehnologiju, radis u datoj oblasti skupljas iskustvo, zavrsis par meseci menadzerskih kurseva i onda si koliko toliko osposobljen. Ako hoces da se bavis finansijskim i uopste ekonomskim sistemima, zavrsi ekonomiju!! Informatickim?? Zavrsi IS, zaposli se, prodji malo odozdo na gore kroz hijerarhiju, lako ces steci menadzerska znanja, mnogo lakse od specificnih za datu oblast. A nasi likovi hehehe, procitali nesto knjizica od po 200-300 str. i puni sebe, bez i jednog jedinog specificnog znanja!!?? Pa sta covece navodis u CV kad se zaposljavas?? Znam da napisem biznis plan?? Radio na timskom projektu.. hm, multivarijaciona analiza tamo nekih podataka?? znam da koristim ms project?? U kojoj oblasti mozes da budes "Menadzer" po izlasku sa naseg faksa, a da si u prednosti u odnosu na nekog sa IS-a?

Objavljeno: 05.05.2008 15:58 - ()


0
0
Otprilike je xxx lepo rekao - ETF je u poslednjih par godina postao zanimljiviji od FON-a bas zato sto je IS na FON-u ispao jedno veliko razocarenje. Ja sam fakultet upisao upravo zbog IS-a, ali kada sam video koliki je promasaj program na IS-u, odlucio sam se za Menadzment. U tome je FON ipak i dalje najbolji :yo: Fakultet definitivno ne samo da zasluzuje novi Informaticarski smer, vec vapi za njim. Mnogo drugih fakulteta (sto drzavnih, sto privatnih) je iskoristilo nasu sposobnost da gajimo profesore-institucije koji nemaju nameru da osavremene nastavni plan i program. Pozdravljam napore prof. Starcevica, i svih koji imaju volje da rade na odrzavanju dobrog imena ovog fakulteta. Jer, od stare slave se ne zivi... :D Apsolvent menadzmenta

Objavljeno: 05.05.2008 15:26 - ()


0
0
Pazi, skroz si u pravu sa ovim komentarom, i ja nikada nisam rekao da je menadzment kao nauka ili proces bezvredan i glup, vec sam pokushavao da kazem da je menadzment sa fona, megatrenda, singidunuma i ostalih kvazi fakulteta bezvredan i glup. Daleko od toga da menadzment nema nikakvu primenu u zivotu, chak naprotiv. Ono shto ja hocu da kazem, ti si vec rekao - problem je shto menadzment stavljaju u razne kontekste gde mu nije mesto. Realno, menadzer sa fona (a verujem da je sluchaj sa svakim menadzerom te vrste u svetu) nikada nece biti bolji menadzer baze pod. ili nekog inform. sistema od choveka koji je zavrshio inform. sisteme ili bilo shta tog tipa, razumesh shta hocu reci. Ovih problema verovatno ne bi bilo kada bi se menadzment kod nas lepo granao na vishe razlichitih menadzmenta, i lepo u svakom da se uche stvari vezane za odgovarajucu oblast. A ne kao shto se radi, uchi se gomila neke bezvredne teorije, koja nichemu ne vodi...

Objavljeno: 05.05.2008 04:34 - ()


0
0
0
0

Postavi komentar

E-mail:
Komentar:
Antispam:

3 + 16

Komentari prolaze moderaciju, zato što smo tako u mogućnosti