Softversko inženjerstvo stalo na FON-u

// Категорије: Инфо |
Како Пушкице сазнају из извора блиских ПентаФОН-у, цела прича око увођења новог смера "Софтверско Инжењерство" не само да не напредује, већ како наводе наши извори "назадује". Наиме управа није препознала потенцијал дотичног смера и бенефите које би он донео будућим студентима, иако постоји солидан број људи који уписују ФОН, смер ИС, јер их занима ни мање ни више него баш само софтверско инжењерство!
Како Пушкице, даље сазнају, постоји могућност увођења тога на нивоу мастер студија, али на жалост у комбинацији са компјутерским наукама. Поставља се логично питање, да ли су колеге са ЕТФ-а луди, не знају шта раде или намерно праве грешку, јер су они дотични смер увели на нивоу основних студија, али без примеса наука из других области. Веома је тешко савладати и само софтверско инжењерство због преобимности, а време потребно за савладавање још сабијати на 2 семестра или (не дај боже) додавати и друге науке у том кратком периоду је по мишљењу аутора овог текста сакаћење студената за добар део градива.
Како наводи наш извор: "предавати целу једну огромну област као што је софтверско инжењерство у свега неколико курсева на мастер студијама је исто као и читати "Рат и мир" у стрипу. Осим тога, управа факултета је одлучила да у тај један евентуални студијски програм на мастер студијама стрпа и софтверско инжењерство и рачунарске науке. Дакле, у само један евентуални стрип биће стрпани и "Рат и мир" и "Ана Карењина". Моја је процена да се на тај студијски програм, ако и буде акрeдитован, неће готово нико пријавити (чак ни пасионирани читачи стрипова)."
За крај вам остаљамо статистичке податке наше недавне анкете:
"Да ли сте за увођење новог смера (Софтверско Инжењерство):
1. Да, то ће свакако бити од користи - 57%
2. Да, што да не - 20%
3. Не, довољно је ово што имамо - 12%
4. Не, хоћемо још менаџерских смерова - 11%"
Zaboga nek uvedu samo više izbornih predmeta. Zašto mora da se bira između dva korisna matematička predmeta a predmeti poput menadžmenta tehnologije i razvoja moraju da se slušaju. Isto važi i za Marketing.

Објављено: 23.06.2008 02:23 - ()


0
0
@svi oni koji kažu da je FON oko organizacije Probajte da zamislite bilo koju firmu bez informacionog sistema? Šta se dešava u bankama kad „padne sistem“? Ima li i jedno veliko preduzeće a da ne koristi ERP? Jeste ERP širok pojam i više ima veze sa ISIT nego sa softveriskim inženjerstvom, ali svaki taj ERP je u suštini softver na kraju posle svih onih dijagrama za šemu baze, use caseova i dr. mora da isprojektuje u UML-u, CRC karticama, primeni neke paterne, vodi računa o upravljanju sofverskim projektom, prati kvalitet itd. Onda neko treba da tu gomilu podataka da pretvori u informacije. Da se kvantitativno analiziraju, primenom matematike, statistike, operacionih, data mining-a, neuronskih mreža, fazi logike... E to je ono što bi se radio na Softverskom inženjerstvu kod Vlaje, Devedže pa čak i Bate i matematičke ekipe. Eto bar znam da nisam džabe otvorio Facbook grupu Klub razočaranih studenata FON-a :)

Објављено: 21.06.2008 18:37 - ()


0
0
Jos da uvedu i taj smer pa da studenti rade za 20e mesecno na faxu.... Niko ne zeli da uvede taj smer zbog studenata, vec da bi zaradili... zapravo nedostaju im kadrovi, jer je novi program naizgled bolji, ali se ispiti polazu APP (Ako Proso Proso),pa ima sada treba novi smer za bolje kadrove... Ranije im to nije padalo na pamet.... Ma kad se digne kuka i motika , a posebno prijatelj grabulja!

Објављено: 21.06.2008 05:33 - ()


0
0
Onaj psihopata bata je potpuno bio u pravu! Ovaj fakultet srlja u propast. Uprava napolje!

Објављено: 19.06.2008 12:08 - ()


0
0
ma na kraju krajeva ne mora bas smer, ali [b]DAJTE BAREM MODULE!!! ILI VISE IZBORNIH PREDMETA[/b], BILO STA TOG TIPA!!! Ranije je IS bio zalost po pitanju izbornih predemta ([b]samo 1[/b]), sada je ta prica maaaaaalo popravljena ([b]na 4[/b]), ali ni dalje nije bajno-sjajno, jer "[b]strucnjaka[/b]" za mreze i "[b]strucnjaka[/b]" za Projektovanje IS [b]DELI SAMO CETIRI PREDMETA[/b]!?!

Објављено: 18.06.2008 02:29 - ()


0
0
Kada bih mogao posle zavrsenog FON-a da ORGANIZUJEM TIM KOJIM BI PROIZVODILI SOFTVER!? Treba razmisliti o tome! Mislim da je ETF uveo to da bi pokupio novac. A i posle toga nalazis posao sa kojim bi vrlooo brzooo napredovao! Zna se sta su PRAVI "inženjeri" programeri danas! Ko se nadje u celoj toj prici ne mora se maltretirati glupostima na FONu (mislim na neke predmete sa smera KV i OM pa i ME, a koji se nalaze na IT-u) Ja sam izneo razloge zasto mislim da je taj smer potreban! :hvala:

Објављено: 18.06.2008 02:07 - ()


0
0
"ivan"-e ne slazem se sa tobom! Smer IT se ne razlikuje previse od drugih smerova u II godini, a Softversko inzenjerstvo se sigurno ne bi razlikovalo previse od IT smera ni u III godini, razlika bi iznosila 10 do 15 ispita ne vise, a vecina glavnih predmeta sa IT smera bi se pojavljivala u predmetima koji bi bili na Softverskom inzenjerstvu!

Објављено: 18.06.2008 01:59 - ()


0
0
Zalosno! :(( Studenti jedva cekaju da malo zagrizu softversko inzenjerstvo u IV godini a oni to je VISAK?!?!! :udri: Svaka pohvala za Sinisu Vlajica! Svako ko zeli iole da se bavi time morace da uzme izborne predmete u IV bas kod ovog profesora (nisu laki ali te nauce necemu, onome sto nisi naucio u prve III gogine! ) da proba bar nesto da savlada, a kada zavrsi samostalo ili preko nekih kurseva da se usavrsava! Sramota za fakultet koji izbacuje jedno od najbolji informaticki kadr u Srbiji! Ili se ja varam?? I da zakljucim... U najgorem slučaju mogli su da pokupe dobre pare, jer dajem glavu da bi se studenti grabili za ovaj smer cak i za povecu sumu novca!!!

Објављено: 18.06.2008 01:53 - ()


0
0
Ja mislim da je uprava fakulteta jako ispravno postupila. Svako od vas gleda samo ono sto bi njemu licno odgovaralo, sto je jako testo uskladiti kad imate 1000 studenata. S druge strane njima je u interesu da odrze dobar glas fakulteta, jer sta god vi mislili, FONovci su definitivno najtrazeniji kadar od svih beogradskih studenata... FON nije fakultet za programere, nego za INZENJERE ORGANIZACIJE. Koji treba da imaju sto sire znanje iz svih oblasti koji su sa organizacijom povezani.

Објављено: 18.06.2008 00:06 - ()


0
0
Matematika je samo metafora. Slazem se sa Andrijom i mislim da je kolicina "predmeta" koji su prakticno priprema za kviz sa svojim beskrajnim nabrajanjem bez sustine, prevelika.

Објављено: 17.06.2008 21:38 - ()


0
0
0
0

Постави коментар

E-mail:
Коментар:
Антиспам:

1 + 19

Коментари пролазе модерацију, зато што смо тако у могућности