Nagrađeni studenti sa invaliditetom, ali ne od FONa

// Категорије: Инфо |
Више нас поштују други него наши...
У оквиру хуманитарне акције "Знањем до комјутера" коју спроводи Лутрија Србије јуче је 10 студената са инвалидитетом добило преносиве рачунаре као награду за успех на досадашњим студијама, а у циљу олакшања у даљем студирању. Међу њима су и два ФОНовца, Маргита Јоксимовић студент 3 године са просечном оценом 9,00 и Душан Грујић студент 2 године са просечном оценом 9,27. Међутим жалосно је и скандалозно да се њихов факултет (Факултет организационих наука) није потрудио да им студирање учини приступачним и створи им услове за нормалан рад.

Данас је ФОН један од ретких факултета на Универзитету у Београду који нема рампу за улазак инвалидским колицима у зграду (и она што је направљена, а није се користила јер су врата била закључана је недавно расклопљена), док са друге стране промотери ФОН-а по средњим школама иду службеним аутомобилима и са службеним возачима. Чини нам се да је продекан за финансије и организацију проф. др. Милан Мартић проценио да се ипак више исплати  довести коју стотину студената више да конкуришу на ФОН од улагања у стварање квалитетних услова за студирање за све студенте на ФОН-у.

И док се ФОН промовише службеним колима, а рампа кисне напољу, некоришћена, продекан за наставу Проф. др Милија Сукновић заборавља да на нашем факултету има оних који немају услове да се крећу несметано кроз зграду или пак не могу да прате наставу и полажу испите као други студенти. Тако до сада нисмо никада видели неко званично обавештење о организовању наставе за студенте са хендикепом сходно њиховим потребама, или пак прилагођавању реализације испита њиховом хендикепу.

Међутим да ситуација буде још гора, њихов колега, кога изабраше да штити њихове интересе и права, студент продекан Марин Јовановић се није ни потрудио да буде бољи од немарних професора. Не видимо ни кад би успео да се бави студентским  проблемима када се скоро и није појављивао на факултету док је трајало такмичење у програмирању Imagine Cup (чије се локално финале завршило 16.05.2008.), да не помињемо превремено летовање у Израелу са ватерполо екипом ФОН-а. Недавно је своја интересовања усмерио и на промоцију Symorg-a 2008, док нам у међувремену стижу (благо речено) очајни распореди за септембарски рок .

Екипа Пушкица поздравља овај хумани гест Лутрије Србије уз напомену руководству ФОН-а да испрати поменути симпозијум Symorg 2008 на тему друштвене одговорности. Можда би управа ФОН-а могла да почне да игра ЛОТО не би ли прикупили преко потребна средства за завршетак радова на додатној згради и повећања квалитета студија.

Treba pomoci na pravi nacin, a ne nekim zanesenjackim idejama o novinama i kojesta jos...Neka peticija, molba prodekanu za nastavu, studentu prodekanu, a ne odmah da se zove na ustanak...Zbog takvih ova drzava i propada.

Објављено: 01.07.2008 23:02 - ()


0
0
Pa onda NISTA. Ajde da svi prekrstimo ruke i noge pa da cekamo da nam se situacija u drzavi promeni. Vecina ne brine o invalidima pa ne mora ni FON.To je resenje ? Ja bih za ovakve kolege organizovao "Jedan dan u invalidskim kolicima". Stavio bih ih u kod kapije i dao im raspored casova ( 102-200-003-015), da vide kako to izgleda, i koji su problem stepenice i lose ucionice,da ne govorimo o odlasku u wc,tek tada bi shvatili mozes do sutra da pricas ovako to nista ne vredi! FON treba da napravi dobru rampu, ne neku "tek da postoji", da adaptira ucionice tako da u svakoj bude moguc ulazak invalidskih kolica, da pokrije troskove putovanja hendikepiranih studenata, da natera sve profesore da koriste mikrofon u 015 i 003, da makar jedan WC bude pristupacan hendikepiranim studentima, da u svakoj ucionici postoji klupa koja odgovara inv.kolicima, da "vojnike" na portirnici uposli da guraju kolica -po ceo dan sede i nista ne rade, da za hendikepirane bude snizena skolarina, da ne placaju ispite i knjige itd itd Nema ih puno i to ne bi bio veliki trosak za bogati FON.

Објављено: 01.07.2008 21:41 - ()


0
0
Pa u celoj drzavi se jakooo brine o hendikepiranim ljudima, pa bi bruka realno bila velika!

Објављено: 01.07.2008 21:05 - ()


0
0
@FONka Hvala, znam. :) salim se. Veliki pozdrav za tebe @Mare Nisam JA pominjao moju mamu, skolarinu i FON i nisam pravio paralelu. @ Vladimir Galic Druge kolege su napisale sve sto bih i ja napisao na tvoje poruke tako da nemam tu sta da dodam osim da ne bih mailom slao redakcijama vec da bih pozvao jednu drugaricu koja bi mi 99% napravila jednu lepu "zabiberenu" i napumpanu pricicu o FONu i hendikepiranim studentima i objavila u dnevnom listu gde je pomocnik urednika. Pa nek se cuje za bruku.

Објављено: 01.07.2008 17:57 - ()


0
0
Strasno!! Vladimire sd je mislio na to kako se osecaju njihovi roditelji i oni sami kad moraju da mole da im pomignes! Pa naravno da im nije prijatno! Josh jedno, nemoj pricati bezveze sve je predalagno faxu, a da li je nekad nesto ucinjeno?? Ja sam spreman, marinu sam pisao, slao poruke itd. Milija, covek jeste zauzet, ali brate, mora da pomogne!! Pljuje se fon./ i treba da se pljuje cim se tako ophode. nisu samo dusan i margi u pitanju. stavite sebe u njihovu poziciju. Mislite da je njima lako!! koji djavo stoji rampa nemontirana ispred faxa aj to objasnite??? Na Fonu je sve kao i u drzavi sto je. Fuseraj, sve se radi do pola. Pogledaj novu zgradu - mislim novu. Trebala je u januaru da bude gotova, rampa stoji neiskoriscena, deda mraz jelkice zvezdice... pa nismo u vrticu. Daj da damo svima sansu da studiraju, za tu sansu su potrebni uslovi. Aj recite sta je Marin, ili Milija nekad uradio??? Samo bleje po televizijama, pricaju kako je fon najbolji, a to sto ne obraca paznju na svoje najugrozenije studente?? Koja je akcija pokrenuta na fon-u da se njima nekako pomogne ili omoguci lakse studiranje??? Hajde konkretnim potezima da nesto uradimo!! Neku peticiju da pokrenemo ili neki sastanak!! Mislim da cemo naici na podrsku dobrog dela studenata! I daj vise sto se svadjamo ovde po forumima i cudima umesto zajedno da uradimo nesto dobro za njih i za nas. Aj dajte neki predlog pa da vidimo sta se desava

Објављено: 01.07.2008 13:34 - ()


0
0
omogucavanje osnovnih uslova za studiranje svim studentima je OBAVEZA FAKULTETA, pogotovo fakulteta poput naseg, koji sebe smatra prestiznom ustanovom. komentari koje kolega Vladimir Galic naziva pateticnim, jesu izraz revolta studenata, koji je sasvim prirodan kada se nekome nanosi ovako ocigledna nepravda. posebno su uznemireni studenti koji licno poznaju nagradjene kolege, mada i ostali mogu da shvate o kakvom problemu se radi. kolega Vladimire, Vas post je pun vulgarizama i hejta, a to sto imenom i prezimenom naglasavate da ste jednom pomogli koleginici Vasa je stvar, i necu komentarisati. Podrzavam kolege, i samo nek tako nastave, puno uspeha njima i svim ostalim kolegama

Објављено: 01.07.2008 03:16 - ()


0
0
oo, boze. sad cu da vam objasnim zashto ste kreteni. prvo, pre verujete da se ispod mog imena krije mozda marin, ili mozda nevenka, nego da sam to ja. mm da... kretenski. drugo, zakljuchujete iz mog gornjeg posta kako sam ja protiv poboljshanja uslova za studente sa invaliditetom. molim?! pa jeste li vi normalni? ali samo napred, namerna zamena teza i zakljuchivanje na svoju ruku, onako demagoshki, vam tako dobro ide od ruke. samo, to vam je kretenski. trece, koristite svaku priliku da ishejtujete fon. jeste. nisam prochitao ni jedan post u kome ste ukazali na propuste na faksu a da niste upotrebili i tonu vulgarizama i hejtova. sramota. ali opet, shta vas briga, pishete pod pseudonimima pa mozete da pishete shta hocete. vrlo neodgovorno. i licemerno. da da, pogadjate, i kretenski. chetvrto, u svim ovim postovima nisam video ni jedan konkretan predlog kako da se reshi gore spomenuti problem. oh da, osim kukamanginog predloga da se obrati novinama i da to malo "zakuva". vau! samo dechko, tako se ne radi. kreni redom, obrati se prvo faksu i studentu prodekanu, zatim iznesi problem studentskom parlamentu ili nekoj studentskoj organizaciji pa tek onda novinama. ali ne, lakshe je "zakuvati" jedan mail i poslati ga novinama (pretpostavljam, kuriru) i napraviti od toga aferu, nego se stvarno i iscimati. znate vec, i to je kretenski. i peto, nadam se zadnje, postovi su vam puni patetike i sazaljenja za gore spomenute studente. verujte mi, ne treba im vashe sazaljenje. treba im pomoci, ni manje ni vishe nego shto treba. iz vashih postova mogu samo da se osecaju manje vredni nego shto jesu. a nisu. nisu ni vishe vredni od ostalih, kao shto je neko napisao. sve u svemu, kretenski. i sad, kad imate ovoliko kretenskih osobina, shta vam to govori o vama? p.s. jednom sam pomogao dotichnoj koleginici. koliko josh puta treba da joj pomognem da bih bio human koliko i ti sd? naravno, ne zanima me odgovor.

Објављено: 01.07.2008 02:39 - ()


0
0
evo pre neki dan sam psovao i sve...sad cu ponovo da napisem sa cenzurom haha: Evo sta meni smeta: [b]1. Vi koji pricate kako je na drugim fakultetima losije.[/b] a)Mislim da za pare koje mi izdvajamo za nase studiranje, bi i trebalo da imamo daleko bolje uslove na nasem fakultetu. Mogu mali milion primera da navedem na ovu temu, tako da bi zeleo to da preskocim. b) To ako je na drugim fakultetima losije ne znaci da mi onda ne moramo nista da menjamo. Nemam ja potrebe da idem na filoloski ili pravni ili bilo koji drugi da vidim kako je tamo. Briga me kako je tamo. Znam koliko ovde dajemo para koliko se te pare ne vide u uslovima na faksu. Kukamanga ne znam gde vidis paralelu u FONu i svojoj mami?!? Da li si pijan? FON mi nikad nije dao nista besplatno. c) nerviraju me ljudi koji kazu da nam trebaju stvari poput novih klima i biljki na FONu. Kakve bre klime? pa svaka prostorija na FONu je klimatizovana? sta bi ste vi? po dva komada u svaku? Koliko ih imate kuci? treba da se obezbede osnovne stvari da bi moglo tako da se izmislja. Da ste rekli kompjuteri onda uredu. Evo malog primera: proslog semestra ko god je bio 2 godina, onda se sigurno seca kako smo od 9 ujutru dolazili u nedelju na vezbe iz principa programiranja, zato sto nismo imali slobodan termin u toku radnih dana. Ej bre u NEDELJU!!! Sto niko nista nije uradio povodom toga. Koliko je ljudi koji nisu iz beograda, pa su hteli ponekad za vikend i kuci da odu? 2. [b]Nervira me ova nova zgrada.[/b] Tu je samo zbog zakona prema kome svaki student mora da ima odredjen broj kvadratnih metara na fakultetu. Ne prave oni tu zgradu zbog nas ili zato sto ce da bude lepa? Zgrada nece biti lepa, i unakazili su izgled fakulteta. Nju ne prave zbog nas, nego zbog toga sto od ove godine ima i studenata sa brojem 1000+indexa. A od sledece ce ih biti vise. Nemam ja nista protiv novih studenata.Ali da bar onda prosire liste za studente koji su na budzetu. A ne njih i dalje 300 na budzetu, a vamo dodaju zgradu za jos novih pesto na samofinansiranju. [b]3. tekstovi i dogadjaji tipa: Fon osvojio sva prva mesta na turniru u Francuskoj. [/b] Samo ovi sportisti imaju neke vajde od FONa. Naputovase se silno. Neka i treba. Samo sto tu ima jedan problem. Na primer: na nasem faxu se kosarkaski tim nije promenio zadnjih 5 godina. Kakava su to bre 15orica studenata koji studiraju svi duze od pet godina? Kako onda mi obicni smrtnici koji mozda i igramo bolje od njih da dodjemo na red, kad ima "kolega" koji imaju preko 30 i kusur godina u tom timu? Ko uopste odlucuje o tim timovima i po cijem zaduzenju? Koga bre boli sta su oni osvojili, kad ih bre niko i ne zna? [u][i][b]4. Vezano za nasih dvoje kolega[/b][/i][/u] Nije u redu da nase studiranje kosta 1500evra godisnje,a da ne postoji rampa za prilaz kolicima. To je van svake pameti i tezak je bezobrazluk. Nije moguce da to ne mogu da pokriju nase skolarine. Moze to iz jedne skolarine da se pokrije, bar sto se tice sporednog ulaza. Ovim nasim kolegama svaka cast. Ja im skidam kapu. 5. [b]savremena izreka je ipak upravu: [i][quote]Pare nisu problem para nema![/quote][/i] [/b] Ovo ispade kao tacno. Jer su pare kojih sada ima na FONu postale veliki problem za ono sto rpedstavlja nas fakultet. Tako ce nas fakultet danas obezbediti svakome da ga studira ko ima pare. Evo gde je problem, Danas svaka stoka koja ima para da plati moze da bude na ovom fakuletu.(!NE KAZEM DA SU SVI TAKVI, VECINA NIJE! ALI ZBOG ONIH KOJI JESU SVI SMO NA LOSEM GLASU!) Da budem jasniji recicu vam sta se desilo pre par meseci na nasem faksu: [quote]Dolazim na faks i cujem jos od stanice 48ice kako tresiti neka muzika. Pomislio sam ovi nasi sportisti zvani "kolege" nesta opet osvojili. Priblizavam se lagano i pored mene prolaze kolege i komentarisu: "KAKAV SELJAK..." U tom trenutku vidim 4-5 balavaca sa prve godine kako se loze pored nekog auta, preko puta kopirnice. Ljakse zvani "kolega" spustio sve prozore na automobilu i odvrnuo neki tehno i igra u kolima. Ja sedim u onom nasem malom parkicu i kao obnavljam neki predmet. Muzika tresti vec 45 minuta. U jednom trenutku iz auto se zacu: " POZDRAV ZA SVE FONOVCE!!! POZDRAV ZA SVE BEOGRADJANE!..." Okrenem se i vidim da baja ima mikrofon u kolima! Pa koji jos akademski gradjanin ugradjuje mikrofon u kola?!?!?! EJ pa ja to nisam nigde video!!![/quote] U tom trenutku sam pozeleo da sam sa FPNa. E to je problem sto pare ovakvima daju dostupnost(u bukvalnom smislu te reci) nasem fakultetu i sve ostale njegove beneficije, a drugima koji stvarno zasluzuju da budu na ovom faksu niej omoguceno nista. Da para nema svako ovo ne bi bio problem. Tako da je izreka tacna. [u][b][i]6. Mala konstatacija: Mnogo ovde ljudi osudjuje FON, a ni 5% ovoga ovde nije nikad pomislilo da prica sa tim nasim kolegama sa prosekom 9+ a kamoli da im pomognu oko necega, mozemo da kazemo dekanu i studentu-prodekanu(koji po mom misljenju samo na sebe misli) da treba da se stide, ali moramo da podjemo prvo sami od sebe. Svi vi ovde spominjete njihova imena kao da ste im drugari najveci, a nema vas nigde kad treba, ni na casu ni van casa. (sebe svrstavam u ovu klasu koelga takodje, trudicu se da bar ponekad nesto promenim)[/i][/b][/u]

Објављено: 01.07.2008 02:08 - ()


0
0
Stvarno sramota. Mislim upravu si. Mislio svaka cast Margi i Dusanu!! Najbolji ste!! Uz vas smo

Објављено: 01.07.2008 00:06 - ()


0
0
Vladimire koliko si puta pomogao njihovim roditeljima da se popnu do faxa??? Hajde reci... sramota

Објављено: 01.07.2008 00:04 - ()


0
0
0
0

Постави коментар

E-mail:
Коментар:
Антиспам:

3 + 6

Коментари пролазе модерацију, зато што смо тако у могућности